Już wiadomo co z wielką sobotą. Zmiany w święceniu pokarmów zadziwiają wiernych.

Karolina
6 dni temu
Już wiadomo co z wielką sobotą. Zmiany w święceniu pokarmów zadziwiają wiernych.
FB Udostępnij na Facebooku
Już wiadomo jak będzie wyglądała Wielka Sobota w Polsce. Zmiany w święceniu pokarmów. Wierni są zdziwieni i nie mogą w to uwierzyć. Episkopat podjął decyzje i wydał nowe informacje.
Wszystko w naszym kraju uległo zmianom. Tak samo stało, a raczej stanie się ze Świętami Wielkiejnocy. Wierni są zaniepokojeni nadchodzącymi świętami. Z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa z Wuhan na całym świecie, kościoły szukają innych sposobów na odprawianie mszy. 

Święta nie zostaną na pewno przełożone, będą one się odbywać a nieco innych zasadach, lecz odbędą się w terminie. Papież Franciszek wydał bardzo ważny dekret, a do Polaków Prezydium Episkopatu Polski przekazało specjalne informacje. 

Puste kościoły

Termin odbycia Świąt Wielkiejnocy nie ulega zmianie. Papież wydał dekret, który Katolicka Agencja Informacyjna przekazała społeczeństwu. Mówi on jasno o tym, że Święta odbywają się w określonych terminach. Nie da się ich przełożyć. Zmiany mogą dotyczyć jedynie sposobu ich obchodzenia. Biskupi w każdej diecezji otrzymali możliwość zdecydowania o przełożeniu mszy odbywającej się w Wielki Czwartek, nazywaną mszą świętego krzyżma. Podczas tych mszy poświęcone zostają oleje dla chorych, krzyżmo oraz katechumenów. Jest to jedyna zmiana, na jaką mogą pozwolić kapłani.  Wielkanoc nie zostaje przełożone, może jedynie potoczyć się w trochę zmienionej formie. 

Ustalenia państwa

We wszystkich państwach, w jakich wprowadzono restrykcję związaną z epidemią koronawirusa, zobowiązane są do podjęcia ważnych poczynań dotyczących Triduum Paschalnego. Msze Święte mają odbywać się w kościołach, natomiast kościoły te mają być puste. Wierni muszą mieć możliwość uczestnictwa w mszach przez internet lub radio. 
W dzień Wielkiego Czwartku wedle tradycji zawsze w kościołach odbywa się mycie stóp oraz przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. W tym roku nie ma możliwości, by obchody odbyły się właśnie w ten sposób. 
W dzień Wielkiego Piątku nie zostanie poświęcony ogień. Postanowiono także przełożyć wszystkie procesje, które są związane ze Świętami. Wstępnymi terminami są 14.09 i 15.09

Święcenie koszyczków pod nadzorem

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaleciło zrezygnowanie ze święcenia koszyczków. Zamiast święcenia posiłków w kościołach zaleca się błogosławieństwo posiłków przed samym śniadaniem. 

- Zgodnie z Księgą + Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350

Źródło: pikio.pl | Fotografia: se.pl 

Zobacz także: 

1. Setki lekarzy postanowiło pozwać francuski rząd. Chodzi o ukrywanie prawdy.
2. Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. 43 latek z mazowsza..
3. 37-letnia ofiara koronawirusa w Polsce. Kobieta była w stanie...
Udostępnij na Facebooku