Wyszli z domu z noworodkiem, a wrócili sami. Wstrząsające informacje ze Śląska.

Karolina
7 miesięcy temu
Wyszli z domu z noworodkiem, a wrócili sami. Wstrząsające informacje ze Śląska.
FB Udostępnij na Facebooku
Nowo narodzone dzieciątko zabrali rodzice na spacer. Smutna informacja trafiła do mediów w całym kraju. Społeczeństwo jest wstrząśnięte całym zdarzeniem. Dla wielu jest to historia nie do wyobrażenia, jednak wiele osób uważa, że rodzice zrobili bardzo dobrze.
Mała dziewczynka nie wróciła ze spaceru z rodzicami. W Wielką Sobotę do mediów na terenie kraju trafiła informacja, która porusza całe społeczeństwo. Taka sytuacja jest bardzo rzadko spotykana i lokalna społeczność jest poruszona całym zdarzeniem. 

Nigdy nie wróci do tego domu

Cała sytuacja miała miejsce w Wielką Sobotę (11 kwiecień 2020) około godziny 4.30. To wtedy w Sosnowcu, w województwie śląskim w tamtejszym oknie życia rozległ się alarm. Siostry karmelitanki przekazały informację o tym, że w oknie życia ktoś porzuciła noworodka.
Ksiądz Tomasz Folga, który jest dyrektorem w tamtejszym Caritasie uspokaja, że nie ma powodów do paniki, dziewczynce nic nie grozi, a w związku z tym wydarzeniem zostały wszczęte niezbędne procedury. Jednak dla wielu osób sam fakt porzucenia własnego dzieciątka przez rodziców jest przerażający. 

Okno życia

Okno życia jest miejscem, gdzie rodzice mogą pozostawić swoje dziecko anonimowo, nie narażając go na żadne niebezpieczeństwo. Oczywiście anonimowe pozostawienie maleństwa nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi. W naszym kraju jest około sto tego typu miejsc. 
 

Przeczytaj także: Matka spuściła dziecko na chwilę z oczu! Dzięki jej szybkiemu refleksowi udało się zapobiec tragedii! 


Po znalezieniu dziecka w oknie życia od razu zostaje uruchomiona odpowiednia procedura. W pierwszej kolejności zostaje poinformowane pogotowie ratunkowe, by sprawdzić czy dziecku nic nie grozi, czy nie jest chore. Po przebadaniu maleństwa sprawa zgłaszana jest do ośrodka adopcji, gdzie wszczęty jest cały proces adopcyjny i nadawanie dziecku nowej tożsamości. 

Zostawili ją w oknie życia

Na terenie Polski pierwsze okno życia powstało w 2006 roku w Krakowie. Otworzył je oddział Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Znajduje się okno dokładnie w Domu Samotnej Matki, który funkcjonuje już od 1978 roku. Jednak pomysł ten wywodzi się już z czasów średniowiecza. Najstarsze w świecie okno, które funkcjonuje od 1198 roku znajduje się w Rzymie w szpitali Ducha Świętego. 

W Sosnowcu, gdzie w Wielką Sobotę porzucona została mała dziewczynka okno życia funkcjonuje prawie 11 lat, w trakcie swojego istnienia uratowano tak trójkę dzieci, w tym dziewczynkę w Wielką Sobotę tego roku. Pierwszy raz noworodka zostawiono tam 19 marca 2018 roku. 

Źródło: pikio.pl | Fotografia:  Pixabay.com 

Zobacz także: 

1. Święcenie pokarmów wielkanocnych. Są księża, którzy znaleźli na to sposób!
2. Nieprzytomny leżał na przystanku. Okazało się że jest zarażony koronawirusem.
3. Matka spuściła dziecko na chwilę z oczu! Dzięki jej szybkiemu refleksowi udało się zapobiec tragedii! [WIDEO]
Udostępnij na Facebooku