Wścieklizna opanuje Polskę? Groźny przypadek w jednym z miast.


ponad rok temu
Wścieklizna opanuje Polskę? Groźny przypadek w jednym z miast.
FB Udostępnij na Facebooku
Wścieklizna to niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna, która dotyczy głównie zwierząt. Niestety jest też realnym zagrożeniem dla człowieka, który może się nią zarazić przez ugryzienie chorego osobnika. Do takiej sytuacji doszło w Poznaniu, a wszystko to za sprawą nietoperza.
Park Wilsona w Poznaniu przyciąga wielu mieszkańców, którzy strapieni codziennością, pragną odpoczynku. Okazało się jednak, że miejsce to nie jest do końca bezpieczne dla Poznaniaków. Obawy budzi fakt, iż ostatnio na jego terenie znaleziono martwego nietoperza, który jak ujawniają weterynarze był chory na wściekliznę. 

 

 

Decyzja Władz 

Lokalne władze postanowiły jak najszybciej stawić czoło kryzysowej sytuacji. Wyznaczono już obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby. Władze alarmują do mieszkańców o zachowanie środków ostrożności. Jak informują służby  alarm dotyczy takich miejsc jak Centrum miasta, ale też dzielnic Łazarz, Jeżyce, Winogrady, Wilda, Rataje i Górczyn. Umieszczono tam tablice informacyjne z wytycznymi, do których należy się stosować. 
 

Na obszarze zagrożonym zakazuje się: organizowania wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Niemożliwym jest też wyprowadzanie psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego- czytamy w oficjalnym komunikacie..

 


 
 
Wytyczne obowiązują do czasu odwołania alarmu. Powiatowy lekarz weterynarii apeluje do właścicieli psów o szczepienie przeciwko wściekliźnie swoich zwierząt, w przypadku gdy wcześniej szczepienia nie były robione. 
 

Objawy wścieklizny u zwierząt


Chore zwierzęta zachowują się nietypowo. Stają się agresywne, atakują człowieka lub odwrotnie – są łagodne i dają się złapać. U wściekłych zwierząt często występują ataki agresji i otępienia.Towarzyszą im także objawy podobne do tych u ludzi takie jak:
zaparcia, wymioty, ślinotok, brak apetytu, gorączkę, trudności w połykaniu, niedowład żuchwy oraz mięśni przełyku.
W dalszym etapie choroby występuje też porażenie kończyn. Zwierzę cały czas nosi język na wierzchu.Wścieklizna może przybrać także postać cichą, gdy nie widać żadnych widocznych symptomów. Zwykle zwierze umiera w ciągu 4 dni od chorobowego ukąszenia.


Obserwujmy zachowania naszych zwierząt. Szybka reakcja może uchronić nas od choroby. Pełne bezpieczeństwo zapewni szczepienie naszych pupili oraz kontrole u weterynarza.   

 

Żródło:wiadomości.radiozet.pl

Udostępnij na Facebooku