Warzywa znowu podrożeją ? Które ceny pójdą w górę?


7 miesięcy temu
Warzywa znowu podrożeją ? Które ceny pójdą w górę?
FB Udostępnij na Facebooku
Ceny warzyw i owoców od początku roku biją rekordy w stosunku do poprzednich lat. Rekordem roku 2019 jest cena pietruszki, za którą trzeba było zapłacić nawet 18 złotych za kilogram. Jak się okazuje to nie jedyne przypadki wzrostu cen. Obecnie trwa sezon na fasolkę szparagową. Jej cena także w niczym nie przypomina tej z zeszłego roku.
   

W połowie lipca ceny fasolki osiągały poziom nawet 16 zł za kilogram, czyli o 140 proc. więcej niż przed rokiem. W sklepach i na targowiskach ceny są jeszcze wyższe. W 2018 roku fasolka kosztowała zaledwie 5-6 zł za kilogram!. Wiele wskazuje na to, że wkrótce to warzywo, podobnie jak pietruszka ma stać się towarem ekskluzywnym. 


 

Droższa niż szparagi? 

Choć ich ceny obecnie wahają się, oba warzywa można uznać za zamienniki, ze względu na ich podobny smak i konsystencje. Czy jest zatem możliwe, by przyszłe zmiany na rynku doprowadziły do wzrostu popularności szparagów?. W tej sprawie wypowiedział się ekspert:


 
 
Sądzę, że szparagi nie wyprą z diety fasoli szparagowej. Szparagi dostępne są wcześniej niż fasola szparagowa z uprawy polowej. Aby zbierać fasolę szparagową od końca kwietnia, trzeba ją uprawiać pod osłonami i chronić przed przymrozkami, dlatego cena fasolki na początku sezonu jest zawsze wyższa niż w późniejszym okresie. Zbiór obydwu warzyw jest bardzo pracochłonny, jednak zbiór fasoli szparagowej można zmechanizować na potrzeby przetwórstwa i zamrażania, dzięki czemu jest ona dostępna w różnych postaciach przez cały rok. Poza tym fasolkę szparagową zarówno zieloną jak i żółtą lubią wszyscy, no może z wyjątkiem niektórych dzieci, natomiast część ludzi nie przepada za białymi szparagami.- mówi  dr hab. Włodzimierz Krzesiński

 
Źródło: Fakt.pl
Udostępnij na Facebooku