To już pewne. Podjęto decyzję o wyborach.

Joanna
ponad rok temu
To już pewne. Podjęto decyzję o wyborach.
FB Udostępnij na Facebooku
W poniedziałkowy wieczór sejm uchwalił ustawę zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Prawo te zakłada przeprowadzenie majowych wyborów tylko i wyłącznie poprzez drogę korespondencyjną. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, a 226 było przeciw. Dwie osoby wstrzymały się od głosu.

PiS za przyjęciem ustawy.

Wszyscy posłowie (230 osób), którzy głosowali za ustawą to członkowie partii PiS. Jedynie dwie osoby z tego klubu zagłosowały przeciwko tej ustawie (Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij). Dwie osoby również z tej partii wstrzymały się od głosu (Iwona Michałek i Magdalena Sroka). Jarosław Gowin jako jedyny członek PiS nie wziął udziału w głosowaniu. 
Reszta posłów (oprócz Katarzyny Skowrońskiej z KO, która także nie wzięła udziału w głosowaniu) zagłosowała przeciwko tej ustawie. 

Co ustawa przewiduje?

Nowe prawo zakłada głosowanie w wyborach prezydenckich tylko i wyłącznie drogą korespondencyjną. W godzinach 6-20 wyborcy będą musieli umieścić kopertę (z wypełnioną kartą do głosowania i osobistym oświadczeniu o tajnym oddaniu głosu) w specjalnej skrzynce pocztowej, która będzie się znajdowała na terenie ich miejscowości. 
W ustawie znajduje się również wzmianka zezwalająca marszałkowi Sejmu zmienić datę wyborów. Nowy termin musi przypadać w niedzielę i odpowiadać terminowi określonemu w konstytucji, czyli nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed końcem kadencji obecnego prezydenta. 

Kary za podrabianie i kradzież kart.

Ustawa autorstwa PiS przewiduje także kary dla osób które kradną karty do głosowania, jak i również podrabiają dane znajdujące się w niej. Osoby które zdecydują się na taki krok zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej i mogą otrzymać wyrok do 3 lat pozbawienia wolności. 

Wieczorne obrady Sejmu zostały przerwane do godziny 15. 

Źródło: tvn24.pl | Fotografie: radio.lublin.pl

Zobacz także:

1. Nowe przypadki zachorowań w Polsce. Liczba ofiar przekroczyła przykrą granicę.
2. Interwencje policyjne w związku z pandemią. Zatrzymano pijanego mężczyznę, który jeździł po Kielcach...konno!
3. Alkohol z przemytu jako broń w walce z pandemią koronawirusa.
Udostępnij na Facebooku