« wróć do listy

Szokujące wyniki raportu! Papież Benedykt XVI wiedział o pedofilii w Kościele!

Natalia – 8 miesięcy temu
Szokujące wyniki raportu! Papież Benedykt XVI wiedział o pedofilii w Kościele!
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
f Udostępnij na Facebooku
Wiele wskazuje na to, że były papież - Benedykt XVI, wiedział o nadużyciach jakich dopuszczali się księża. W raporcie dotyczącym archidiecezji, który został opublikowany kilka dni temu wynika, że papież wiedział o tym, że księża wykorzystywali seksualnie dzieci. Wyniki tego raportu podważają wszystkie dotychczasowe zaprzeczenia poprzedniego papieża, gdyż Benedykt XVI posiadał wiedzę o nadużyciach jakich dopuszczali się księża już w czasach kiedy był arcybiskupem.

Szokujące wyniki raportu

Archidiecezja zleciła monachijskiej kancelarii prawniczej Westphal Spilker Wastl (WSW) zbadanie, ile było nadużyć seksualnych w niemieckich kościołach od końca II Wojny Światowej do 2019 roku. W niezależnym raporcie ujawniono kilkaset karygodnych zachowań duchownych i ich przełożonych, którzy tolerowali te skandaliczne czyny. Wśród oskarżanych duchownych znalazł się także Joseph Ratzinger, któremu zarzucono niewłaściwe postępowanie aż w czterech sprawach. Wtedy były papież był głową archidiecezji i nie reagował na poczynania dwóch księży, którzy krzywdzili nieletnich. 

W co najmniej dwóch przypadkach księży skazanych wyrokami z powodu nadużyć seksualnych można byłemu zwierzchnikowi diecezji zarzucić brak reakcji i obaj sprawcy mogli nadal pełnić rolę duszpasterzy - wyjawił Martin Pusch, adwokat z Monachium w ramach panelu ogłaszającego wyniki śledztwa, na konferencji prasowej 

Co na to były papież?

Były papież Benedykt XVI zapoznał się z wynikami raportu i zajął stanowisko w którym nie poczuwa się do winy. Joseph Ratzinger wyjawił, że nie był obecny podczas, gdy decydowano o przyjęciu do diecezji księdza Petera H. z Essen. To właśnie m.in. ten duchowny oskarżany był o pedofilię i skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, po tym wszystkim zmienił tylko parafię... Według dokumentów papież Benedykt XVI jednak był obecny podczas procedury przyjęcia księdza Petera H. w 1980 roku. Cały raport w tej sprawie liczy aż 370 stron. 

Raport kancelarii WSW podważa jeszcze bardziej wiarygodność papieża Ratzingera. Oczekujemy jego przyznania się do winy za dawne czyny czy zaniechania - mówi „Rzeczpospolitej” Christian Weisner z działającej w wielu krajach organizacji świeckich katolików Wir sind Kirche (My jesteśmy Kościołem).

Ujawniono także, że papież Benedykt XVI wyraził zgodę na terapię księdza pedofila i podjęcie przez niego pracy duszpasterskiej w diecezji Josepha Ratzingera... Były papież jednak uważa, że nie miał pojęcia o wszystkich przypadkach, jednak w dokumentacji trudno znaleźć potwierdzenie jego słów. 
Mimo szokujących wyników raportu papież Benedykt XVI zajmował się problemem pedofilii w Kościele już od połowy lat 80. Joseph Ratzinger starał się, aby rozpatrywano ponownie przedawnione sprawy, a także podczas swojej posługi wydali aż 380 księży, którzy byli odpowiedzialni za  krzywdzenie dzieci. Przeprowadzony raport stawia papieża Benedykta XVI w dwuznacznym świetle. 

Źródło: polityka.plpopularne.pl
f Udostępnij na Facebooku