Nie będzie już religii w szkołach. Nowa reforma?


ponad rok temu
Nie będzie już religii w szkołach. Nowa reforma?
FB Udostępnij na Facebooku
System nauczania ciągle się zmienia. Dzieje się to także ze względu na Annę Zalewską. Szkoły mają problemy z wdrażaniem nowych programów i udoskonalonych materiałów. Teraz kolejna sprawa. Lekcje religii..
Wielkie zamieszanie wprowadziła Anna Zalewska. To dzięki niej szkoły zmieniły reformę nauczania. Wpłynęła no ta, że teraz dwa roczniki są skumulowane. Powstało to dzięki wprowadzeniu podstawówki do klas 8. Utrudnia to życie także szkołom średnim, które logistycznie nie potrafią znaleźć miejsca dla tylu uczniów. Na skutek tego, szkoły postanowiły zrezygnować z prowadzenia lekcji religii.
 
Najwięcej problemu stwarzały właśnie lekcje religii. Powstała propozycja mówiąca o zminimalizowaniu tego przedmiotu do 1 lekcji tygodniowo. Pozwoliło by to na możliwość przeprowadzenia innych, ważnych przedmiotów. Odpowiedź ze strony kurii w Łodzi była pozytywna. Zgodzili się oni na taki manewr. Jednak w krakowskich szkołach zaproponowano coś innego.
 
 
Religia nie koniecznie musi odbywać się w murach szkoły. Placówki, które nie mają możliwości przeprowadzenia zajęć ze względu na ilość miejsc lub następują problemy z logicznym ustawieniem grafiku nauczycieli, dostały od kurii nowe rozwiązanie. Przedmiot ten może zostać przeprowadzony w salach katechetycznych.
 

Jesteśmy w stanie użyczyć, ewentualnie także dostosować pomieszczenia będące w dyspozycji parafii oraz wspólnot zakonnych, o ile spełniają podstawowe zasady BHP, do możliwości prowadzenia lekcji, w tym zajęć z religii – powiedział jeden z księży. 

 
Duże problemy spowodowane przez brak miejsc i konieczności pracy nauczycieli w systemie dwuzmianowym, wiele krakowskich szkół poważnie myśli nad rozwiązaniem, które otrzymali od kurii. Pierwszy szkoły już są chętne. Z drugiej strony, kuria małopolska zapewnia, że nie dochodzi do problemów z brakiem miejsc w szkołach. Tylko teraz pytanie, kto wie lepiej?
 
Informacje jakie przekazuje MEN są następujące: w liceach możemy znaleźć ponad 327 tysięcy miejsc, ponad 290 tysięcy w technikach oraz około 109 tysięcy w szkołach branżowych. Całkowite statystyki poznany już we wrześniu. Wcześniej jednak, przed uczniami stanie wybór swojej przyszłej szkoły. Gdy rozpocznie się rok, dowiemy się czy wszystko przechodzi zgodnie z planem, czy jednak zmniejszenie godzin religii będzie przymusowe..

 
​źródło: pikio.pl
Udostępnij na Facebooku