Setki lekarzy postanowiło pozwać francuski rząd. Chodzi o ukrywanie prawdy.

Joanna
6 dni temu
Setki lekarzy postanowiło pozwać francuski rząd. Chodzi o ukrywanie prawdy.
FB Udostępnij na Facebooku
Ponad 600 francuskich lekarzy z grupy C19 wystosowało skargę przeciwko premierowi Francji Édouardowi Philippe'owi i byłej minister zdrowia Agnes Buzyn, za brak działań i ukrywanie informacji dotyczących koronawirusa.
Skarga została złożona do Trybunału Sprawiedliwości Republiki 19-ego marca. Lekarze mówią m.in. o braku maseczek ochronnych i nieprawdziwych informacjach od rządu, że wkrótce mają się one pojawić.

Rząd wiedział o nadchodzącej epidemii.

Zdaniem pracowników służby zdrowia - rząd wiedział o zbliżającej się katastrofie, lecz nic nie zrobił w tym kierunku. Nie zostały zakupione żadne maski, testy, czy inne niezbędne materiały medyczne. 
Jak informują medycy - premier, jak i również była minister zdrowia mieli świadomość zagrożenia i dysponowali całym szeregiem instrumentów dla jego zminimalizowania. Mimo wszystkiego nie zdecydowali się po nie sięgnąć, narażając mieszkańców kraju na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

Mimo szalejącego wirusa wybory się odbyły.

Lekarze wystosowali pismo do prezydenta Emmanuela Marcona, by ten nie narażał wyborców na zakażenie i odwołał wybory. W przeddzień wyborów zakażonych koronawirusem było już 3,6 tysiąca osób! Ze szpitali zaczęły napływać informacje że brakuje respiratorów, a lekarze pracują resztkami sił. Niestety to najwyraźniej nie był wystarczający powód by odwołać wybory i pierwsza tura się odbyła . Frekwencja jednak była rekordowo niska jak na Francję - zaledwie 45 procent. Dzień po wyborach, liczba zakażonych wzrosła do 5,5 tysiąca osób. To wtedy prezydent Francji zdecydował się ogłosić wojnę z wirusem, zabraniając obywatelom wychodzenia z domów bez potrzeby. Zdecydowano również o przełożeniu drugiej tury wyborów z 22 marca na 21 czerwca. Jednak według pracowników służb zdrowia - działania te zostały podjęte zbyt późno.
Wystosowany pozew zostanie rozpatrzony przez specjalną komisję, która może ją odrzucić. Dopiero później sprawą zajmie się sąd. Byłej minister zdrowia i premierowi grożą 2 lata więzienia i grzywna w wysokości 30 tysięcy euro. 

Aktualnie we Francji zakażonych koronawirusem jest ponad 14 tysięcy osób, z czego 562 zmarło. 

Źródło: tvn24.pl, wyborcza.pl | Fotografie: archyde.com

Zobacz także:

1. Określona ''superbabcią z Fanano''. Zobacz jak 95-latka wygrała walkę z koronawirusem!
2. 37-letnia ofiara koronawirusa w Polsce. Kobieta była w stanie...
3. Kolejna ofiara koronawirusa w Polsce. 43 latek z mazowsza..
Udostępnij na Facebooku