PRZYCZYNA POŻARU NOTRE DAME? Najprawdopodobniej przypadkowe...

Karolina
4 miesięcy temu
PRZYCZYNA POŻARU NOTRE DAME? Najprawdopodobniej przypadkowe...
FB Udostępnij na Facebooku
Prokuratura wypowiedziała się na temat wybuchu pożaru w Paryżu. Jakie są przyczyny pożaru? Jak do tego doszło?
Już dzień po wybuchu pożaru prokuratura wstępnie poinformowała, że pożar wybuchł przez przypadkowe wzniecenie. Jak informują eksperci jeszcze jest zbyt wcześnie by oszacować koszty odbudowy katedry, ale śmiało można powiedzieć, że będzie to kwota setek milionów euro. 

W poniedziałek pożar pochłonął remontowaną iglicę w katedrze Notre Dam oraz jej dach. Podczas pożaru wszystko uległo zawaleniu. Strażacy narażali życie, walczyli z ogniem wewnątrz katedry i udało im się uratować dzwonnice oraz mury zewnętrzne przed zawaleniem. 

Symbol Paryża spłonął!


Reny Heitz, tj szef paryskiej prokuratury mówi o tym, że obecnie wszyscy przypuszczają, że wybuch pożaru powstał w skutek przypadkowego zaprószenia ognia. 
Mówi również o tym, że dochodzenie będzie bardzo skomplikowane i bierze w Nim udział około pięćdziesiąt doświadczonych osób. 

Na skrzyżowaniu nawy głównej i poprzecznej trwał remont. Wszyscy pracownicy biorący udział w renowacji zostali przesłuchani od razu we wtorek rano. 

Pożar był ciężki do opanowania. By ugasić katedrę w akcji brało udział około 400 strażaków. Niestety jeden ze strażaków został ranny. Pożar udało się całkowicie ugasić.  Podczas konferencji prasowej rzecznik straży pożarnej poinformował o tym, że ich prace wciąż trwają. Straż nadzoruje budowlę. 

Nikt, nawet nie śledczy nie mogą wejść do głównej nawy, ponieważ specjaliści muszą stwierdzić, że budowla nie zagraża bezpieczeństwu i nie ulegnie zawaleniu. 

Zdjęcia PRZED i PO
 


Strażakom podczas akcji udało się uratować wiele zabytków. Niestety wiele obrazów zostało w środku świątyni i mogło ulec zniszczeniu. 
Jak wiadomo zniszczeń i strat nie da się na obecnym etapie ocenić, lecz fundacja działająca na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa kulturowego, informuje o tym, że są to straty liczone w setkach milionów euro. 

Prezydent Francji zapowiedział odbudowę katedry. Zostało już zwołane spotkanie w tej sprawie. 
 
Źródło: tvn24.pl
Udostępnij na Facebooku