Premier chce poszerzyć budżet wprowadzając nowy podatek.

Karolina
11 miesięcy temu
Premier chce poszerzyć budżet wprowadzając nowy podatek.
FB Udostępnij na Facebooku
Zarówno gospodarka w Polsce, jak i na całym świecie jest obecnie zagrożona. Należałoby podjąć teraz tak dobre i szybkie decyzję, aby w porę zniwelować skutki kryzysu. Rząd wciąż nie ogłosił stanu nadzwyczajnego, a pomoc, jaką niesie państwo polskim przedsiębiorcom, w porównaniu z innymi krajami europy jest niewielka. Rząd podał jednak informacje dotyczące nowych pomysłów pozyskania środków finansowych.

Premier popiera pomysł Lewicy

Podczas wystąpienia w Sejmie, premier Polski- Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd chce wyciągnąć dawny pomysł i skorzystać z niego. Były one omawiane w przeszłości, jednak z czasem pomysł ucichł. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie podatku cyfrowego, który państwo pobierałoby od gigantów technologicznych. Między innymi takimi gigantami są Facebook i Google, ale nie tylko. Jak wiadomo stosują się oni do tzw. "agresywnego planowania podatkowego". Oznacza to, że odprowadzają podatki w Unii Europejskiej, lecz nie są one proporcjonalne do przychodów, jakie odnoszą w danym państwie. 

Warto zwrócić uwagę, że już w lutym tego roku w sejmie z gotowym projektem takiej ustawy, dotyczącej wprowadzenia podatku cyfrowego pojawiła się Lewica. A w tym temacie rozmowę podjął lider klubu Mateusz Czerniak z WP Tech wraz z Adrianem Zandbergiem. Polityk poinformował, że ze wstępnych kalkulacji wynika, że w ten sposób do budżetu państwa mogłaby wpłynąć suma nawet 2 miliardów złotych. Bardzo poprawiłoby to sytuację finansową Polski. 

Inne pomysły premiera

To tylko jeden z pomysłów, na którymi rozmyślał premier Mateusz Morawiecki. Mężczyzna rozważał także nad wprowadzeniem podatku od śladu węglowego oraz transakcji finansowych. Premier Morawiecki rozmyślał także nad rozwiązaniem dotyczącym prowadzenia działalności w tzw. "rajach podatkowych". 

Co to są raje podatkowe?

Raj podatkowy to kraj lub terytorium, dające osobom fizycznym i prawnym możliwość uniknięcia opodatkowania w kraju ich pochodzenia lub posłużenia się korzystniejszym systemem podatkowym. Zarówno w życiu w gospodarce, jak i w wielu książkach jest bardzo dużo określeń rajów podatkowych. Określa się je często "azylami podatkowymi" lub "oazami". 
Raje takie wyróżnia przede wszystkim: 
- sprzyjający system podatkowy, który daje gwarancje niskiego opodatkowania albo brak podatków;
- państwo jest stroną dogodnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania; dzięki temu można łatwo uniknąć płacenia podatków, ale może to być potraktowane, jako działanie sprzeczne z prawem, 
- brak kontroli i ograniczeń dewizowych,
- stabilność gospodarcza i polityczna,
- ochrona tajemnicy handlowej,
- korzystny system prawny,
- ochrona tajemnicy bankowej i rozwinięty sektor bankowy,
- swobodny dostęp do kapitału.

Źródła: dobreprogramy.pl | mfiles.pl 

Zobacz także: 

1. Polska bez aborcji i edukacji seksualnej. Projekt sprzed trzech lat wraca do sejmu.
2. Skazany za pedofilię kardynał wyszedł na wolność po roku odsiadki. Czemu wypuścili go tak szybko?
3. To już pewne. Podjęto decyzję o wyborach.
4. 2-letni chłopiec uciekł ze żłobka i chodził po ulicach w samej pieluszce. Opiekunki nie zauważyły jego zniknięcia!
Udostępnij na Facebooku