To chyba zbyt wysoki mandat dla kobiety, która nie miała rękawiczek ochronnych! Czy to nie absurd?

Małgorzata
ponad rok temu
To chyba zbyt wysoki mandat dla kobiety, która nie miała rękawiczek ochronnych! Czy to nie absurd?
FB Udostępnij na Facebooku
Kobieta w Olsztynie została ukarana mandatem na kwotę 500 złotych za brak rękawiczek ochronnych. Czy funkcjonariusze mieli podstawę prawną do skontrolowania kobiety i ukarania ją mandatem?

500 zł za nie posiadanie rękawiczek ochronnych. 

W Olsztynie kobieta została ukarana mandatem w wysokości 500 złotych za brak rękawiczek ochronnych. Sprawę w trybie natychmiastowym zgłoszono do Rzecznika Praw Obywatelskich. Matka ukaranej kobiety wyznała, że do sytuacji doszło na jednej z olsztyńskich ulic. Do portalu Wirtualna Polska wpłynęło oświadczenie od Komendanta Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, który twierdzi, że opisywana sytuacja nigdy nie miała miejsca. Jaka jest prawda? 

 

Co o całej sytuacji twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich? 

Adam Bodnara, który jest Rzecznikiem Praw Obywatelskich twierdzi, że nigdzie nie ma zapisu jakoby brak rękawiczek ochronnych zobowiązywał policję do nałożenia na daną osobę mandatu. Podpowiada nawet, aby każdy, kto znajdzie się w podobnej sytuacji odmówił przyjęcia mandatu od funkcjonariuszy policji. Z kolei jeśli już jest po otrzymaniu to zawsze może złożyć wniosek o jego uchylenie: 

"Żaden przepis prawa obecnie nie nakłada na obywateli obowiązku nakładania rękawiczek na ulicy podczas przemieszczania się.  Trzeba teraz złożyć do sądu rejonowego, który działa w miejscu, gdzie został nałożony mandat, wniosek o uchylenie mandatu. Uwaga, trzeba to zrobić nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu (czyli od dnia przyjęcia mandatu).

Uchylenie mandatu następuje nie tylko na wniosek ukaranego, ale też na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę (czyli może to zrobić sama policja), albo z urzędu (art.101 k.p.w.- kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia)."

A co Wy sądzicie o tej całej sytuacji? 

źródło: popularne.pl  I  fotografie: popularne.pl, o2.pl

Zobacz także:

1. Ksiądz odprawił mszę, w której udział wzięło prawie 60 osób! Został ukarany...
2. 13-latka zamordowała siostrę i wyrwała jej dziecko z brzucha! Tylko dla osób o mocnych nerwach!
3. Koronawirus w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie! U podchorążych stwierdzono Covid-19!

Udostępnij na Facebooku