Para homoseksualistów została skazana. W związku z tym USA odwołało swojego ambasadora.

Małgorzata
ponad rok temu
Para homoseksualistów została skazana. W związku z tym USA odwołało swojego ambasadora.
FB Udostępnij na Facebooku
W poniedziałek Stany Zjednoczone zdecydowały się odwołać swojego ambasadora w Zambii. Zdecydowano się na taki krok, ponieważ ma to być gest protestu w związku z uwięzieniem pary homoseksualistów na 15 lat!
Amerykański ambasador w Zambii Daniel Foote w zeszłym miesiącu wyznał, że jest "przerażony" wyrokiem zambijskiego sądu, który skazał na 15 lat więzienia dwóch mężczyzn, będących w związku homoseksualnym.

W połowie grudnia w wywiadzie dla prasy Foote opowiedział o stosunkach pomiędzy Waszyngtonem a Lusaką jako, które według niego są zniszczone.

"Obecny rząd Zambii chce, by zagraniczni dyplomaci byli posłuszni, z szeroko otwartym portfelem i zamkniętymi ustami" - podkreślił.

W reakcji prezydent Zambii Edgar Lungu wyznał, że ambasador jest niemile widziany w jego kraju.

"Nie chcemy, aby tacy ludzie byli wśród nas" - powiedział. 

Biuro prasowe Departamentu Stanu USA próbuje załagodzić konflikt.

"Stany Zjednoczone są nadal zaangażowane w partnerstwo z narodem zambijskim. Szukamy nadal otwartych i szczerych relacji oraz wzajemnego szacunku, współmiernego do hojnej pomocy, udzielanej ludności zambijskiej przez Stany Zjednoczone" - napisano w oświadczeniu. 

Sąd Najwyższy w Zambii w zeszłym miesiącu skazał parę gejów na 15 lat więzienia za "ich zaangażowanie w stosunki seksualne wbrew porządkowi natury".

Co roku USA przekazują Zambii 500 mln dolarów w ramach pomocy. 
źródło: interia.pl  I  fotografie: interia.pl , jow.pl
 
 
Udostępnij na Facebooku