W Poznaniu księża... uciekli z trumną! Co się działo na pogrzebie arcybiskupa Paetza?

Małgorzata
9 miesięcy temu
W Poznaniu księża... uciekli z trumną! Co się działo na pogrzebie arcybiskupa Paetza?
FB Udostępnij na Facebooku
Arcybiskup Juliusz Paetz odszedł 15 listopada 2019 roku. W chwili śmierci miał 84 lata. Pomimo wielu skandali i kar, które zostały na niego nałożone, jego pogrzeb odbył się w katedrze w Poznaniu.
Juliusz Paetz został skompromitowany, gdy światło dzienne ujrzał skandal z nim w roli głównej. Okazało się bowiem, że duchowny molestował młodych kleryków w seminarium w Poznaniu. Jego zwierzchnicy nałożyli na niego wiele kar, w tym m.in. zakaz udzielania niektórych sakramentów czy zakaz uczestnictwa w uroczystościach kościelnych. Arcybiskup jednak nie przejmował się tym i na każdym kroku powtarzał, że jest osobą niewinną. Nie postawiono go też nigdy przed sądem. 


Gdy 15 listopada duchowny zmarł kuria nie chciała podać daty oraz miejsca jego pogrzebu obawiając się demonstracji. W końcu jednak okazało się, że Paetz ma spocząć w katedrze w Poznaniu. 


Już w poniedziałkowy poranek w Ostrowie Tumskim rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Nikt nie miał prawa przekroczyć progu katedry, ponieważ w drzwiach postawiono rosłych ochroniarzy. Zarówno wierni, jak i dziennikarze, którzy chcieli wejść do srodka byli informowani, że aby uczestniczyć w pogrzebie, należy mieć przy sobie specjalną przepustkę. 


Polakom jednak bardzo nie podoba się to, ze duchowny, który dopuścił się takich czynów i miał nałożone na siebie kary bezpośrednio przez Watykan ma spoczywać w katedrze. Wiele osób mających wsparcie też niektorych księży tworzy petycję i zbiera podpisy , aby nie chować Paetza w katedrze, bo byłoby to ogromną hańbą. 


Wychodzi na to, że księża przestraszyli się petycji i... uciekli z trumną z pogrzebu! Chwilę przed godz. 9 do Ostrowa Tumskiego przyjechał karawan. Tuż po tym z katedry w pośpiechu wyszli księża wraz z prowadzącym uroczystości pogrzebowe abp. Stanisławem Gądeckim. Wszyscy pospieszyli w kierunku cmentarza parafialnego św. Antoniego Padewskiego na Starołęce. 


Tam w wykopanym grobie spoczęła trumna z abp. Paetzem. 


źródło: planeta.pl    I  fotografie: Agencja Gazeta
Udostępnij na Facebooku