Ksiądz pedofilem? W Nowym Targu rozpoczął się proces.

Joanna
10 miesięcy temu
Ksiądz pedofilem? W Nowym Targu rozpoczął się proces.
FB Udostępnij na Facebooku
Marian W. to ksiądz, który został oskarżony o seksualne wykorzystanie ministrantów. Pokrzywdzonych chłopców było 22, w tym 7 w wieku poniżej lat 15. Część postępowań się przedawniła. Trwa proces w Nowym Targu.
Do wyżej wspomnianego przestępstwa miało dojść w latach 2003-2012. To tam w diecezji tarnowskiej, w kilku parafiach z których był stale przenoszony, urzędował duchowny.

Akt oskarżenia

Mężczyźnie zostały postawione zarzuty dotyczące namawiania ofiar do poddania się czynnościom seksualnym, poprzez budowanie relacji z nimi. Prokurator informuje, że na wskutek przeżyć, u trzech osób powstał zespół stresu pourazowego. Niestety, wobec 11 osób postępowanie się przedawniło. 

Pedofilia wśród księży to temat tabu. 

Reprezentant pokrzywdzonych informuje, że prawdopodobnie ofiar jest więcej, ale nikt o tym nie mówi. Dodał również, że ciężko żeby dzieciak mówił o takich rzeczach. Najczęstszym powodem jest wstyd. W Polsce pozycja księdza jest bardzo silna- jest autorytetem dla większości. Z tego też powodu większość ofiar boi się mówić prawdę. Rodzice pokrzywdzonych nie mieli pojęcia o tym co działo się z ich dziećmi. 

Sprawą zainteresowała się Kuria.

Po tym jak w 2013 roku został złożony donos dotyczący poczynań księdza, został postawiony mu proces kościelny, który zakończył się wyrokiem dla księdza. Dostał zakaz pracy z dziećmi, młodzieżą, jak i również został odsunięty od  służby w kościele. Dodatkowo został przydzielony mu kurator i został skierowany na leczenie. Jednak osoba, która to zgłosiła odmówiła zeznań na policji, mimo że miała takie prawo - informuje tvn 24. 

To nie koniec zgłoszeń

W 2018 roku do kurii w Tarnowie ponownie wpłynęło zgłoszenie dotyczące księdza Mariana W. Zgodnie z obecnymi przepisami o sprawie została poinformowana policja. Obecnie sprawą zajmuje się Sąd Diecezjalny w Tarnowie, który czeka na ostateczny wyrok sądu karnego, albowiem to oni rozporządzają materiałem dowodowym. Po decyzji sądu karnego również będzie można zakończyć proces kanoniczny. 
 
Źródło: tvn24.pl | Fotografie: Shutterstock

Zobacz także: 

1. Był w księdze rekordów Guinnessa jako ''najgrubszy człowiek świata''. Postanowił to zmienić, niesamowite!
2. Okrzyknięta najbrzydszą panną młodą. Po latach jej metamorfoza jest nie do poznania!
3. Miała wziąć ślub. Po tym jak zobaczyła, co narzeczony robi z jej psami, odwołała go. UWAGA, drastyczne! [VIDEO]
Udostępnij na Facebooku