Koronawirus już nie nazywa się 2019-nCoV. WHO nadało nową nazwę.

Joanna
ponad rok temu
Koronawirus już nie nazywa się 2019-nCoV. WHO nadało nową nazwę.
FB Udostępnij na Facebooku
O wirusie w ostatnim czasie jest bardzo głośno w mediach. Nie bez powodu. Pierwsze oznaki zakażenia wirusem pojawiły się pod koniec ubiegłego roku, a na stan dzisiejszy liczba zarażonych wynosi około 45 tysięcy.
Koronawirus z Wuhan. Tak określano tego wirusa jeszcze do niedawna. Dlaczego do niedawna? WHO oficjalnie ogłosiło, że choroba, którą wywołuje ten wirus nazywa się aktaualnie COVID-19, a sam koronawirus za sprawą Międzynarodowego Komitetu Taksonomii Wirusów nazywa się teraz SARS-CoV2.
  

Dlaczego taka nazwa?

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, COVID-19 to nic innego jak skrót, CO- oznacza koronę, VI- wirusa, D-chorobę (Corona Virus Disease). Numer 19 oznacza za to rok, w którym choroba się pojawiła.  Jak informuje dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, nazwa choroby nie odnosi się bezpośrednio do położenia geograficznego wirusa, po to by uniknąć przypinania złej łatki danemu miejscu. Sam wirus nazywa się SARS-CoV2 z oczywistego powodu- jest uderzająco podobny do poprzedniej odmiany tego koronawirusa z 2003 roku.  
 

Co dalej z wirusem?

Liczba zakażonych z dnia na dzień się zwiększa. Bilans ofiar śmiertelnych również. Oficjalnie na chwilę obecną mowa o ponad 1100 ofiarach śmiertelnych. Mimo że z dnia na dzień liczba zarażonych osób spada, ludzie nie są pozytywnie nastawieni. Jak informuje KiKŚ- powodem tego jest zmiana definicji zakażenia przez władze chińskie. Od niedawna pacjenci u których wykryto wirusa, ale nie mają objawów infekcji - nie są liczeni jako potwierdzone przypadki. Według nowych danych, okres inkubacji wirusa może wynosić nawet aż do 24 dni. Prawdopodobnie z tego też powodu statystyki mogą, lecz nie muszą być mocno zaniżone.
 


 

Objawy choroby:

Do najczęstszych symptomów COVID-19 należą: 
- Gorączka
- Kaszel
- Dreszcze
- Bóle głowy
- Trudności w oddychaniu

Obecność koronawirusa SARS-CoV2 potwierdzono w 25 krajach, min. w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanach zjednoczonych, Japonii, Rosji, Wietnamie.  

Źródło: KiKŚ, money.pl | Fotografie: wikipedia.pl, twitter.com

 Zobacz także: 

1. 12-latek z Anglii będzie najmłodszym transseksualistą! Chce aby lekarze wszczepili mu macicę!
2. Mężczyzna miesiącami gwałcił 14-latkę. Wywoził ją do lasu lub hotelu.
3. Tragedia w Bydgoszczy! Nie żyje dwoje dzieci, a matka próbowała popełnić samobójstwo.

Udostępnij na Facebooku