Dziś weszły w życie nowe przepisy. Tych papierosów już nie kupisz!

Joanna
tydzień temu
Dziś weszły w życie nowe przepisy. Tych papierosów już nie kupisz!
FB Udostępnij na Facebooku
Od 20-ego wszedł w życie nowy przepis dotyczący sprzedaży papierosów. Od dziś nie kupimy już papierosów miętowych, lub tych z kulką. Zakaz ten wywodzi się w unijnej dyrektywy sprzed 6 lat i ma ona zniechęcić palaczy do palenia papierosów.

Zakaz sprzedaży papierosów miętowych w Polsce.

Jak informuje Polska Izba Handlu - w Polsce konsumpcja papierosów miętowych stanowi blisko 30 procent rynku. Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają one nawet za 40 procent obrotu! Wiceprezes PIH, Maciej Ptaszyński obawia się, że nowe przepisy niekorzystnie wpłyną na przychody, głównie najmniejszych przedsiębiorstw. 

Zakaz ten obejmuje zarówno papierosy, jak i również tytoń. Nie obejmuje on jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu, cygar, czy cygaretek. 

Jak podaje Polska Izba Handlu - w Polsce wyroby papierosowe sprzedawane są w ponad 100 tyś. punktach detalicznych i odpowiadają one za około 25 mld złotych przychodu, w postaci podatków. 

Unijna dyrektywa.

Niestety, zakaz ten wynika z unijnej dyrektywy, co oznacza że papierosów miętowych nie kupimy w żadnym kraju znajdującym się w Unii Europejskiej. Przyjęta w 2014 roku dyrektywa ma na celu zmiany nawyków społeczności i zniechęcić do palenia, szczególnie młode osoby. W przepisach tych znajdował się m.in. nakaz umieszczania na paczkach z wyrobem tytoniowym ostrzeżeń o szkodliwości palenia. 

Przepis dotyczący handlu tytoniem miętowym został objęty kilkuletnim okresem przejściowym, który właśnie się skończył. Z dniem 20-ego maja w życie weszło nowe prawo, a papierosy miętowe i te z kulką zniknęły z rynku. 

Źródło: tvn24.pl | Fotografie: biznes.interia.pl

Zobacz także:

1. Ojciec bardzo skrzywdził swoją córeczkę. Dziewczynka nigdy nie odzyska zdrowia!
2. Sześcioraczki z Tylmanowej obchodzą dziś pierwsze urodziny! Zobacz jak się zmieniły! 
3. Ta dziewczynka jest najsilniejszym niemowlakiem na świecie! Ma 15 tygodni i już stoi!
Udostępnij na Facebooku