Wyższy wiek emerytalny, czy niższa emerytura? Zalecenia Komisji Europejskiej

Piotr
4 miesięcy temu
Wyższy wiek emerytalny, czy niższa emerytura? Zalecenia Komisji Europejskiej
FB Udostępnij na Facebooku
Każdy z nas pracuje przez większość życia, żeby na starość otrzymać wypracowaną emeryturę. Niestety, kwota ta jest często zbyt niska, a ludzie są niezadowoleni. Taka sytuacja nie szybko ulegnie zmianie. Jakie zalecenia podała Komisja Europejska?
W Polsce możemy liczyć na emeryturę po 60. roku życia w przypadku kobiet, natomiast po 65. jeśli chodzi o mężczyzn. PiS postanowił obniżyć wiek z 67 lat, bo tyle wprowadził poprzedni rząd PO. Wytyczne, które podała Komisja Europejska mówią coś innego. Według nim obywatele Polski powinni dostawać te wynagrodzenie później.
 
W jednym z ostatnich raportów Komisji Europejskiej możemy przeczytać o polityce gospodarczej dla krajów członkowskich na nadchodzące 12-18 miesięcy. Dokument ten zawiera rekomendacje dla konkretnych państw. Co radzą Polsce? Aby podnieść wiek emerytalny..


  
Raport ten podaje następujące informacje. Według niego, obniżenie przez rząd wieku emerytalnego ( do 60 i 65 lat) wkrótce może niekorzystnie wpłynąć na wysokości emerytur, które będą wypłacane w przyszłości. Chodzi przede wszystkim o to, że będą ona znacznie niższe. Dodatkowo, kwota którą otrzymają kobiety będzie mocno zróżnicowana, w porównaniu do kwot wypłacanych mężczyznom. Emerytury panów średnio będą wyższe o ok. 1000zł. Pomimo to, rząd który obecnie rządzi w naszym kraju nie podejmie się zmiany i skorzysta z przedstawionej rady.  
 

Podnoszenie wieku emerytalnego Polakom to nie jest dobra droga, stąd wycofaliśmy się ze złych decyzji, które podjęli nasi poprzednicy i nie zamierzamy nic w tej sprawie zmieniać - powiedział wicepremier Jacek Sasin.  
Eksperci jednak twierdzą, że wiek emerytalny i tak będzie musiał przejść przez te zmiany w przyszłości. Będzie to odpowiedź na zaistniałą sytuację.

Wybór jest prosty: albo niski wiek emerytalny i niskie świadczenia, albo wyższy wiek emerytalny i wyższe świadczenia – powiedział Jeremi Mordasewicz.

 
Coraz bliższej wybory do Sejmu oraz Senatu. Obywatele Polski nie powinni się niepokoić, ponieważ wiek emerytalny w najbliższym czasie nie zostanie zmieniony.
 
źródło: pikio.pl
Udostępnij na Facebooku